Warsztaty facylitatora – 6-9.09.2018
W dniach 06.09.2018 – 09.09.2018 w ramach Projektu nr. POWR.03.05.00-00-Z114/17-00 pt. „Zintegrowany Program Rozwoju Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania” odbędą WARSZTATY FACYLITATORA – szkolenie, którego celem jest podniesienie kompetencji w zakresie prowadzenia efektywnych spotkań zespołu.
Warsztat facylitatora pozwala poznać najważniejsze mechanizmy rządzące pracą zespołową. Uczestnicy dowiadują się, jak poprowadzić spotkanie, aby skutecznie wesprzeć zespół w rozwiązaniu nawet bardzo złożonego i skomplikowanego problemu. Warsztaty wyposażają uczestników w zestaw umiejętności i narzędzi, przydatnych w skutecznym prowadzeniu spotkań facylitowanych. Jego celem jest przygotowanie uczestników do samodzielnego prowadzenia takich warsztatów, zwłaszcza w kontekście zarządzania projektami i procesem wytwórczym w środowisku IT, oraz nabycie umiejętności wykorzystania technik facylitacyjnych w codziennej pracy.
Czym jest facylitacja?
Facylitacja to podejście do prowadzenia spotkań zorientowanych na wypracowanie rozwiązania problemu przez zespoły. Wywodzi się ze środowiska IT i projektów deweloperskich. Osoba prowadząca takie spotkania – facylitator – wykorzystuje szereg technik, narzędzi i modeli służących podnoszeniu efektywności w osiągnięciu tego celu. Facylitację stosuje się m.in. podczas spotkań zespołów projektowych (w tym zespołów pracujących w metodykach zwinnych), zespołów zarządzających (w ramach ustalania celów strategicznych), rady programów projektów czy podczas tzw. grup focusowych (w ramach projektów badawczych). Facylitacja jest metodą prowadzenia spotkań, która skupia się na sposobach pracy zespołu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik i narzędzi, efekty wypracowane przez zespół są wyższej jakości. Metoda facylitowania jest kompetencją wspierającą pracę:
- trenerów biznesu
- project managerów
- Scrum Masterów
- liderów i kierowników zespołów
- zespołów pracujących w metodach zwinnych
- wykładowców
- osób pracujących w tzw. „turkusowych” organizacjach
Warsztat facylitatora
W ramach kursu „Warsztat Facylitatora” uczestnicy nabywają wiedzę oraz poznają techniki i narzędzia niezbędne do prowadzenia warsztatów facylitowanych zgodnie z modelem Iceberg Tony’ego Mann’a. Model Iceberg® jest, stworzonym na bazie wieloletnich doświadczeń, międzynarodowym standardem prowadzenia spotkań facylitowanych, który znalazł uznanie w praktyce w wielu obszarach biznesu, szczególnie zaś w środowisku projektowym. Podczas warsztatu zostaną poruszone m.in. takie tematy, jak:
- model procesu Iceberg® Tony’ego Mann’a
- formaty pracy z zespołami
- „czerwone” i „zielone” myślenie: podstawowe role i odpowiedzialności w facylitowaniu zespołów
- stopnie niepewności zadania i dojrzałości zespołu
- przygotowanie się do facylitowania zespołu: umowa z klientem, tworzenie agendy, wybór sali i czasu
- narzędzia i techniki do użycia podczas facylitowania zespołów: narzędzia procesu, zbieranie informacji, analiza danych, priorytetyzacja, podejmowanie decyzji, planowanie działań i wdrożenia
- facylitowanie podczas projektu (w tym w zespołach pracujących w metodykach zwinnych), szkolenia, zajęć uczelnianych i spotkań
Uczestnicy zapoznają się ze zwinnym i tradycyjnym modelem zarządzania projektami dzięki zastosowaniu dwóch gier szkoleniowych:
- Agile Game: Agile Warrior (gra wprowadzająca do zwinnego zarządzania projektami)
- PRINCE2 Game: Wielkie Dionizje (gra wprowadzająca do kaskadowego zarządzania projektami)
Dzięki poznaniu metodyk zarządzania projektami, uczestnicy będą lepiej potrafili dostosować techniki facylitacji zespołów, tworzyć plany projektów oraz projektować spotkania.
Korzyści uczestniczenia w warsztacie
Uczestnicy po warsztacie:
- zdobędą użyteczną wiedzę oraz praktyczne umiejętności pozwalające im prowadzić wysokiej jakości warsztaty facylitowane
- poznają powody niskiej efektywności pracy zespołu oraz narzędzia redukujące te nieefektywności
- wzbogacą swój portfel technik i narzędzi służących aktywizacji zespołów, podnoszenia poziomu ich współpracy i jakości komunikacji
- podniosą efektywność pracy zespołów, w których będą stosować poznane na kursie metody
Międzynarodowe standardy
Szkolenia oparte na międzynarodowych standardach i metodykach powstają jako efekt pracy zbiorowej ekspertów z danej dziedziny z całego świata – wymieniają się oni doświadczeniami i tworzą oraz systematyzują podejścia, które sprawdzają się w praktyce danej gałęzi działalności, a następnie opracowują najbardziej wartościowe i sprawdzone rozwiązania oraz wiedzę tak by tworzyły spójną metodykę. Co za tym idzie szkolenia akredytowane oparte na międzynarodowych standardach różnią się od szkoleń dedykowanych szerszym zakresem wiedzy jaki jest w ich ramach przedstawiony, głębszym badaniem i analizą proponowanych rozwiązań oraz ujęciem danej dziedziny wiedzy w sposób kompleksowy umożliwiający jej łatwiejsze zastosowanie. Dodatkowo umożliwiają weryfikację i potwierdzenie zdobytej wiedzy poprzez certyfikację międzynarodową.
Wyjazd na warsztaty planowany jest na czwartek, 6.09.2018 około godziny 8.00 spod budynku Uczelni , a powrót w niedzielę 9.09.2018 około 18.00. Projekt pokrywa następujące koszty związane z uczestnictwem w wizycie studyjnej:
- Transport do ośrodka konferencyjnego oddalonego od Warszawy około 100 km i powrót do Warszawy
- 3 noclegi w ośrodku konferencyjnym ze śniadaniami
- 4 obiady + przerwy kawowe
- ubezpieczenie NNW
Aby wziąć udział w warsztatach należy zalogować się do Uczelnianego Banku Informacji (UBI), a następnie przesłać formularz zgłoszeniowy(zakładka: ZAPISY ON-LINE > zakładka: Kursy, szkolenia i certyfikaty > wybieramy: Wizyty studyjne, praktyki i szkolenia). Ilość miejsc jest ograniczona jedynie do 20 osób!
Rejestrować się mogą studenci ostatnich czterech semestrów studiów wszystkich kierunków WIT. O zakwalifikowaniu na wizytę będzie decydowała Komisja Kwalifikacyjna.