Newelska 6, 01-447 Warszawa
22 3486-531
rozwoj@wit.edu.pl

Podstawy tworzenia API REST’owego w ASP.NET Core na przykładzie systemu składania zamówienia 18.06.2020

Podstawy tworzenia API REST’owego w ASP.NET Core na przykładzie systemu składania zamówienia 18.06.2020

W dniu 18.06.2020 w ramach Projektu nr. POWR.03.05.00-00-Z114/17-00 pt. „Zintegrowany Program Rozwoju Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania” odbędą się zajęcia warsztatowe – Podstawy tworzenia API REST’owego w ASP.NET Core na przykładzie systemu składania zamówienia. Zajęcia realizowane będą zdalnie poprzez MS Teams w godzinach 14:00 – 20:15.

Aby wziąć udział w warsztatach należy zalogować się do Uczelnianego Banku Informacji (UBI), a następnie przesłać formularz zgłoszeniowy (zakładka: ZAPISY ON-LINE > zakładka: Kursy, szkolenia i certyfikaty > wybieramy: Wizyty studyjne, praktyki i szkolenia). Ilość miejsc jest ograniczona jedynie do 12 osób!

UWAGA: ze względu na ograniczone możliwości osobistego podpisywania dokumentów zapisanie się na warsztat oznacza Państwa zgodę na przekazanie prowadzącemu Państwa danych osobowych (Imię, Nazwisko, mail).

O prowadzącym

Prowadzącym warsztat będzie Szymon Kondratowicz. Pracuje jako programista i lider techniczny od 2010 roku. Uczestniczył w wielu projektach zarówno dla klientów polskich jak i zagranicznych. Stos technologii i podejść, który w nich używał był i jest bardzo szeroki. W wielkim skrócie to Uniwersum .NET ‘a, C#, SQL Server i frameworki web-owe, oraz dobre praktyki z architektury, design’u kodu i realizacji projektu. Zajmuje się również rekrutacją programistów do pracy. Stara się nieustannie rozwijać w przydatnych zawodowo obszarach. Dla Ciebie okazją do rozwoju może być ten właśnie warsztat.

Opis i cel warsztatu

Podczas warsztatu utworzone zostanie API web’owe w frameworku ASP.NET Core zgodne ze stylem architektonicznym REST. Będziemy budowali je na przykładzie systemu składania zamówień. Pokazane będzie, jak wystawić endpointy REST-owe, w ASP.NET Core, jak dobrać odpowiednią architekturę, zrealizować dostęp do bazy danych przez Entity Framework i użyć eleganckiej składni języka C# w IDE jakim jest Visual Studio 2019. Po zrealizowanym warsztacie prowadzący udostępni kod i prezentacje, co może być podstawą do budowania własnych aplikacji w przyszłości.

Przebieg warsztatu

  1. Prezentacja krok po kroku budowania aplikacji w Visual Studio. Na tej podstawie będą realizowane ćwiczenia. Na koniec tej części przedstawione zostanie zadanie do realizacji podczas ćwiczeń (4 x 45min, 2 przerwy)
  2. Ćwiczenia – praca własna, lub w grupie. Pod opieką prowadzącego (2 x 45 min, 1 przerwa)
  3. Prezentacja rozwiązania przez studentów, dyskusja, omówienie problemów (45 min)
  4. Prezentacja rzeczywistego rozwiązania, dyskusja (45 min)

Wszystko co potrzebne

Moduły

Pomiędzy
modułami lub co 45 minut przewidziane są krótkie przerwy. Podany czas ma
charakter orientacyjny i może zostać dostosowany do preferencji uczestników.

(1) Prezentacja krok po krokubudowania aplikacji w VisualStudio. Na podstawie, którejzrealizowane będzie ćwiczenie.Na koniec tej częściprzedstawione zostaniećwiczenie do realizacjiPodczas tej części poznamy:– styl architektoniczny REST– architekturę 3 warstwową– podstawowe komponentyframework-a ASP.NET Core iich użycie w języku C#– obsługę Visual Studio– klienta Web API – Swagger’a– podstawowe komponentyframeworka Entity FrameworkCore4x 45min, 2 przerwy
2) Ćwiczenia – praca własna, lub w grupie. Pod opieką prowadzącego.Podczas tej części Studencizrealizują zadanie polegającena utworzenie usługi REST dotworzenia, usuwania,aktualizowania i pobieraniazamówienia z użyciemomówionych w pierwszejczęści technologii.2x 45 min, 1 przerwa
(3) Prezentacja rozwiązania przez studentów, dyskusja, omówienie
problemów
W tej części prowadzący będzie moderatorem
prezentacji
45 min
(4) Prezentacja rzeczywistego rozwiązania, dyskusjaPodczas tej części, oprócz pokazania rozwiązania
zadania z chęcią odpowiem na pytania związane z branżą i codziennej pracy
programisty. Jak wygląda proces rekrutacji, z jakim zadaniami na co dzień się
mierzymy i dlaczego jest to naprawdę ciekawy zawód.
45 min