Aplikacje webowe 2 (frontend) – React w praktyce 7.05.2020

W dniu 7.05.2020 w ramach Projektu nr. POWR.03.05.00-00-Z114/17-00 pt. „Zintegrowany Program Rozwoju Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania” odbędą się zajęcia
warsztatowe Aplikacje webowe 2 (frontend) – React w praktyce. Zajęcia realizowane będą zdalnie poprzez MS Teams w godzinach 14:00 – 20:15.

Aby wziąć udział w warsztatach należy zalogować się do Uczelnianego Banku Informacji (UBI), a następnie przesłać formularz zgłoszeniowy (zakładka: ZAPISY ON- LINE > zakładka: Kursy, szkolenia i certyfikaty > wybieramy: Wizyty studyjne, praktyki i szkolenia). Ilość miejsc jest ograniczona jedynie do 12 osób!

UWAGA: ze względu na ograniczone możliwości osobistego podpisywania dokumentów zapisanie się na warsztat oznacza Państwa zgodę na przekazanie prowadzącemu Państwa danych osobowych (Imię, Nazwisko, mail). Jednocześnie należy w systemie UBI uzupełnić dane osobowe dotyczące zatrudnienia. Osoby nie pracujące zawodowo także proszone są o zaznaczenie w systemie tej informacji.

O prowadzącym

Prowadzącym warsztat będzie Adrian Połubiński. Pan Połubiński jest Software Developerem. Specjalizuje się w technologiach związanych z pisaniem aplikacji webowych (React, Angular, Node). Ma za sobą wiele projektów komercyjnych dla klientów z Polski oraz zagranicznych. W wolnych chwilach projektuje aplikacje, prowadzi szkolenia. Jako programista pracuje od czterech lat.

Opis i cel warsztatu

Celem warsztatu jest wykonanie funkcjonalności chatu razem z uczestnikami (frontend-ReactJS). Kursanci poznają podstawy technologii oraz opanują składnię HTML, CSS, JavaScript. Zrozumieją w jaki sposób tworzone są funkcjonalności w codziennej pracy developera.

Forma warsztatu ma za zadanie dać pogląd całościowy, w jaki sposób pisane są aplikacje webowe. Poświęcony czas ma przygotować uczestników do „prawidłowej” nauki programowania oraz dać solidny wstęp do ekosystemu wspomnianych technologii.

Przebieg warsztatu

1.  Przedstawienie przykładu – wstęp, opisanie funkcjonalności, uruchomienie środowiska (30 minut)
  2.  Wprowadzenie teoretyczne – React ( 1h )
  3.  Implementacja zaproponowanej funkcjonalności – (1.5h)
  4. Zdefiniowanie mini zadań dla grupy (30 minut)
  5. Ćwiczenie – praca grupy (2h)
  6. Prezentacja rozwiązania – uczestnicy prezentują zaimplementowane zadania (1h +)
  7. Podsumowanie, dalsze kroki w nauce, udostępnienie materiałów, ukierunkowanie, pytania (30 minut)

Wszystko co potrzebne

• Aplikacja Microsoft Teams
  • Visual Studio Code – https://code.visualstudio.com
  • Node JS 12.16.2 – https://nodej.org/en/download
  • Wtyczka do Visual Studio Code o nazwie – knisterpeter.vscode-github
  • Konto github

Moduły

Pomiędzy modułami lub co 45 minut przewidziane są krótkie przerwy.
Podany czas ma charakter orientacyjny i może zostać dostosowany do
preferencji uczestników.

ModułOpisCzas
1.      Przedstawienie
przykładu – wstęp, opisanie funkcjonalności, uruchomienie środowiska
Przedstawienie funkcjonalności – pokazanie designu. Omówienie warsztatów i sposobu pracy.  Uruchomienie środowiska pracy, podstawowa konfiguracja, pokazanie IDE, stworzenie projektu w React od podstaw. Rozpoczęcie pracy.30 minut
2.     Wprowadzenie teoretyczne –
React
Prezentacja wyjaśniająca podstawy Reacta. Jaki był powód powstania, co daje, w czym jest lepszy od pisania aplikacji w czystym JavaScript.  Jakie są jego wady oraz zalety. Jak bardzo przyśpiesza pracę. Omówienie podstawowych pojęć Virtual DOM, metody cyklu życia, cykl życia komponentów, Wprowadzenie do zaawansowanych technik.1h + 10min przerwy
3.     Implementacja przykładuImplementacja funkcjonalności zaproponowanej przez uczestników, omówienie napisanego kodu, pokazanie alternatywnej implementacji.1.5h
4.     Zdefiniowanie mini
zadań dla grupy
Przedstawienie zestawu zadań oraz pomoc w rozpoczęciu pracy.30min + 10 min przerwy
5.     Ćwiczenie praca grupy Uczestnicy warsztatów rozwiązują zadania przygotowane przez
prowadzącego.  Każde z zadań pozwoli na opanowanie podstaw Reacta.
2h + 30min przerwy
6.     Prezentacja rozwiązania
– uczestnicy prezentują zaimplementowane przez siebie funkcjonalności
Omówienie rozwiązań kursantów. Przedstawienie gotowych rozwiązań przez prowadzącego. Omówienie błędów i rzeczy które można ulepszyć. 1h