Newelska 6, 01-447 Warszawa
22 3486-531
rozwoj@wit.edu.pl

Warsztaty – Ceramiczny design: zasady, technika oraz praktyka – 6.12.2019 – 9.12.2019

Warsztaty – Ceramiczny design: zasady, technika oraz praktyka – 6.12.2019 – 9.12.2019

W dniach 6.12.2019 – 9.12.2019 w ramach Projektu nr. POWR.03.05.00-00-Z114/17-00  pt. „Zintegrowany Program Rozwoju Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania” odbędą warsztaty – Ceramiczny design: zasady, technika oraz praktyka.

Warsztaty zostały przygotowane dla studentów WIT przez pracowników Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki jednej z najstarszych technik i wykonają niepowtarzalną ceramikę artystyczną.

Zajęcia obejmą tworzenie dowolnych form płaskich lub przestrzennych, które później będą częścią przestrzeni otaczającej twórców. Będzie można wykonać przedmioty użytkowe np. kubek, paterę, talerze lub przestrzenne rzeźby.  Dla odważnych jest zaproszenie na skorzystanie z koła garncarskiego i wypróbowanie swoich sił w toczeniu.

Podstawowe techniki tworzenia  i zdobienia ceramiki:

 1. Poznanie właściwości różnych rodzajów gliny, procesów jej obróbki i zdobienia.
 2. Omówienie rodzaju, składu i właściwości mas ceramicznych
 3. Budowanie z wałeczków (lepienie naczyń) oraz technika płata
 4. Zdobienie ceramiki (ryt wklęsły, wypukły, płaskorzeźba)
 5. Wykorzystanie różnych form
 6. Podstawy toczenia na kole garncarskim
 7. Podstawy szkliwienia
 8. Elementy designu i kreatywny koncept: inspiracja naturą, wykorzystywanie faktur, ergonomia
 9. Funkcjonalność ceramiki użytkowej
 10. Rzeźba ceramiczna
 11. Krytyka powstałych prac i wybór do końcowego wypału.

Wyjazd na warsztaty do Orońska planowany jest na piątek rano 6.12.2019 busem spod budynku uczelni , a powrót w poniedziałek 9.12.2019 około 18.00. Projekt pokrywa następujące koszty związane z uczestnictwem w warsztatach:

 • Transport busem do Orońska i powrót do Warszawy
 • 3 noclegi w Orońsku ze śniadaniami
 • 4 obiady + przerwy kawowe
 • ubezpieczenie NNW

Aby wziąć udział w warsztatach należy zalogować się do Uczelnianego Banku Informacji (UBI), a następnie przesłać formularz zgłoszeniowy(zakładka: ZAPISY ON-LINE > zakładka: Kursy, szkolenia i certyfikaty > wybieramy: Wizyty studyjne, praktyki i szkolenia). Ilość miejsc jest ograniczona jedynie do 20 osób!

O zakwalifikowaniu na wizytę będzie decydowała Komisja Kwalifikacyjna.

Proszę o rozważne zapisywanie się. Uczelnia dokonuje rezerwacji miejsc noclegowych i środka transportu ze sporym wyprzedzeniem. Rezygnacja z uczestnictwa w warsztatach przy braku możliwości znalezienia na zwolnione miejsce osoby rezerwowej może oznaczać konieczność zwrotu dotychczas poniesionych przez Uczelnię kosztów.